Братство манастира Буково прославило је храмовну славу и свога заштитника светог Николаја Мирликијског Чудотворца, 19. децембра 2015. године, светим евхаристијским сабрањем којим је началствовао Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион.

Саслуживали су игуман архимандрит Козма (Радовић), протојереј-ставрофор Ранко Јовић, протосинђели Стефан и Захарије и јерођакони Илија и Марко, сабраћа буковског манастира. Манастирској светињи је хитао верни народ са свих страна, из свих крајева Епархије и шире, а велики број њих узнео је молитве Господу и светом Николају и на вечерњем бденију, које је служено уочи празника. Литургији су молитвено присуствовали оци Атанасије и Дамаскин из манастира Високи Дечани, монахиње из манастира Вратна, као и ученици Средње богословске школе из наше Епархије  у Нишу, Крагујевцу и Сремским Карловцима.

Како је ова светиња већ годинама центар духовног делања у Неготинској крајини и целој Епархији, и ове године на светој литургији и манастирској слави учествовао је председик Општине Неготин г. Јован Миловановић са сарадницима.

Са благословом владике Илариона, поводом празника беседио је прота Ранко Јовић, пензионисани неготински парох, који је поучио вернике о неопходности духовног старања над собом и сигурном путу кроз свету православну цркву који води у живот вечни, подсећајући на житије великог Божијег угодника, светог Николу, коме се данас цео православни свет моли. Честитајући храмовну славу и празник, владика Иларион је славски колач преломио са игуманом Козмом и овогодишњим колачарем г. Милошем Антићем, који је пре више од деценију са својом породицом стигао из Призрена у Неготин.

Велика духовна радост настављена је у славском расположењу верних у манастирским гостопримницама, где је трпеза била постављена целог дана за све који дођу у ову светињу на дан манастирске славе.