Манастир Буково добио је нове мозаике, рад уметнице Василисе Јанојкић из Београда. Њиме су украшени манастирски храм и чесма у порти.

Централни мозаик на храму посвећен је Светом оцу Николају Чудотворцу коме је посвећена и манастирска црква, док су са његове леве и десне стране Свети краљ Милутин и Свети Никодим Тисмански.

Ова два светитеља су према предањима и ктитори буковског манастира. Једно казује да га је као своју задужбину подигао Свети краљ Милутин, после победе над бугарским краљем Шишманом, крајем 13. века, а друго да му је ктитор Свети Никодим Тисмански, који је живео на овим просторима и изградио бројне цркве у 15. веку.

Ауторка ових мозаика, Василиса Јанојкић, мастер ликовни уметник и докторанд Факултета ликовних уметности у Београду израдила је и мозаик за чесму у порти храма, над извором посвећеним животворном источнику, Пресветој Богородици, за који се везују бројна исцељења. Покрову Пресвете Богородице је посвећена и капела у јужном конаку буковског манастира.

Текст: НГ Портал