arhitektura

004_sv_jovan_1837

Иконостас из 1837. године који је замењен новим 1887. није сачуван. Сачуване су само четири престоне иконе: Господа Исуса Христа, Пресвете Богородице са малим Христом, Светог Јована Крститеља и Светог Николе. Иконе су прилично оштећене. Најбоље је очувана икона Пресвете Богородице на чијој полеђини се налази запис:

„Украшен је овај иконостас при срећној владавини светога господара и кнеза Милоша теод. Обреновића и при његовом преосвештенству господину Доситеју Новаковићу епископу тимочком ревновањем и служењем местног господина игумана Јосифа Миливојевића с братством својим. Били су молери Милија Марковић свештеник, Живко Павловић и Јован Марковић, житељи Кличевачки за 100 талира 1837 лето месеца октобра 5 дан“

bozic_posveta

Целивајуће иконе - У време обнове манастира 1887. Павле Чортановић сликар из Новог Сада (1830-1903), који је у то време био учитељ цртања у неготинској Гимназији, урадио је 24 целивајуће иконе на лиму и ретуширао једну стару икону из 1712. године на којој је представљено Рођење Христово.

На полеђини једне од целивајућих икона стоји натпис:

„При настојатељу Архимандрита Прокопија Бујишића живописане су: 24 целивајуће иконе манастиру Букову 1886. – 1887. и 1888. године.“